Prawo restrukturyzacyjne powołuje do życia Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości. Zgodnie z ustawą ma on służyć zamieszczaniu i obwieszczaniu postanowień, zarządzeń, dokumentów i informacji dotyczących postępowań restrukturyzacyjnego i upadłościowego, a precyzyjniej mówiąc danych w nich zawieranych.

Rejestr ma również umożliwiać składanie pism i dokumentów oraz dokonywanie doręczeń. Za pomocą portalu udostępniane będą wzory pism procesowych i dokumentów określonych w ustawie. Co za tym idzie Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości ma za zadanie wspomagać organizację pracy i prowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Rejestr prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym administrowanym i udostępnianym przez Ministra Sprawiedliwości. Za pomocą rejestru będzie się można dowiedzieć, która spółka oraz jaka osoba fizyczna jest w upadłości, czy jest wobec nich prowadzone postępowanie restrukturyzacyjne, a także na jakim etapie się ono znajduje. Ponadto portal zastąpi standardową wymianę korespondencji między sędziami, doradcami restrukturyzacyjnymi oraz pozostałymi uczestnikami postępowania, co zdecydowanie przyspieszy proces postępowania. Jednocześnie za jego pomocą każdy zainteresowany będzie mógł wyszukać wzory pism i formularzy wymaganych w trakcie stosownych postępowań.

Mówiąc prościej ma to być po prostu wyszukiwarka prowadzonych spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, zawierająca wykaz doradców restrukturyzacyjnych, informacje o wszystkich postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Z uwagi na fakt, że w CRRiU publikowane będą wszelkie informacje dotyczące postępowań, zaprzestanie się publikowania ich w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz lokalnej prasie, co pozwoli obniżyć koszty prowadzonych postępowań.

Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości będzie zatem pełnił cztery funkcje: rejestru, informacyjną, komunikacyjną oraz portalu orzeczniczego. Korzystanie z CRRiU ma być bezpłatne.

Zmiana ta wydaje się potrzebna i z pewnością przyniesie wiele korzyści, jednak musimy jeszcze na nią zaczekać. Przepis wprowadzający CRRiU wchodzi w życie dopiero z dniem 1 lutego 2018 r.

Poczytaj więcej na łamach Rzeczpospolitej: https://www.rp.pl/Firma/305179984-Centralny-Rejestr-Upadlosci-i-Restrukturyzacji-znikl-zanim-powstal.html

zobacz także:

KRAJOWY REJESTR ZADŁUŻONYCH

Zmiany UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ w 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top